STYL SKANDYNAWSKI

Styl skandynawski

 

W związku ze swoją nazwą, styl skandynawski, wielu osobom będzie kojarzył się w jednoznaczny sposób z zimną i niedostępną Skandynawią. Oczywiście będzie to nieco mylący pogląd gdyż każdy dom w stylu skandynawskim, pomimo zastosowania dużej ilości różnych odcieni bieli nie stwarza wrażenia zimnego. Na pewno jest to styl harmonijny, stonowany i pełen przestrzeni i przestronności. Przestronność tego stylu wynika w głównej mierze ze zwiększonej potrzeby doświetlenia wnętrz. To właśnie w wyniku bardzo ograniczonego dostępu do światła naturalnego wynikającego naturalnie z szerokości geograficznej, na której znajdują się kraje skandynawskie, styl ten charakteryzuje się całkowitym niemalże brakiem jakichkolwiek zasłon w oknach skandynawskich. Jeżeli jakaś rodzina decyduje się już na zastosowanie zasłony w oknie to bywa to przeważne lekka, krótka, ażurowa firanka wykonana z materiału naturalnego. Składniki naturalne wykorzystywane w tym stylu stanowią bardzo ważną cechę stylu. Zwiększona potrzeba światła przyczyniła się do bardzo dobrze przemyślanych rozwiązań w zakresie planowania przestrzeni.  Przejrzysty układ pomieszczeń w połączeniu z ich wygodą i funkcjonalnością przedmiotów znajdujących się w każdym z nich ma zapewniać przede wszystkim dużą praktyczność zamieszkiwania w domu urządzonym w tym stylu. Stylu wyróżniającym się umiarem w umeblowaniu, dążeniu ku ekologicznym rozwiązaniom i kładącym duży nacisk na wspólne przebywanie razem domowników.

 

Wystrój i kolory

Barwą wiodąca w tym stylu jest kolor surowej bieli. Poza typową surowością kolor ten jednak jest również w stanie rozjaśnić i powiększyć optycznie wielkość pomieszczenia. Obok bieli pojawiają się w tym stylu kolory typowo ekologiczne, czyli kolory drzew, ziemi i piasku. Widoczne to jest w domieszkach barw ecru, delikatnego brązu, oraz odcieni beżu. Podłoga pomieszczenia w stylu skandynawskim to głównie sosnowe deski, posiadające wyraźny słój drewna. W przypadku chęci zaakcentowania wybranego miejsca używany jest mocniejszy akcent, którym bywa odpowiednio dobrany mebel. Dużej łagodności pomieszczeniom dodają na pewno naturalne tkaniny z lnu, bawełny i wełny.

Meble

Meble stylu skandynawskiego to przede wszystkim prostota i funkcjonalność używania. Materiałem, z którego są wykonane oczywiście nie może być nic innego jak drewno naturalne, ewentualnie ekologiczna sklejka. To proste i klasyczne przedmioty ukazujące przyjaźń ze środowiskiem naturalnym. Szczególnie ważnym elementem umeblowania wydaje się być duży stół stanowiący centrum życia rodzinnego.

Dodatki

Jest ich raczej niewiele a jeżeli już są stosowane to mają one raczej charakter typowo praktyczny. Najczęściej bywa to tradycyjne rękodzieło w formie dywaników i koronek wykonanych oczywiście z naturalnych tkanin oraz duża ilość świec i lamp oraz luster wzmacniających odbicie światła. Doskonałym dodatkiem jest stary piec kaflowy lub nowoczesny kominek posiadający zdobienia drewnem czy też innego rodzaju naturalnym materiałem.

Styl skandynawski został podzielony na trzy podstawowego rodzaju odmiany; styl duński, szwedzki oraz fiński. Oczywiście jest to styl, który w doskonały sposób sprawdzi się w małym i słabo rozświetlonym mieszkaniu również w naszym kraju. Jasne kolory wnętrza pozwolą na jego powiększenie i wniesienie radosnego optymizmu w życie osób w nim zamieszkujących. Naturalnie nie stoi nic na przeszkodzie żeby design tego stylu wprowadzić do dużych mieszkań lub domków.