STYL SHABBY CHIC

Styl shabby chic

Najprostszym przetłumaczeniem tego stylu jest "postarzony szyk". Wnętrze w tym stylu jest zwykle jasne, rozbielone, dominują pastele i odcienie przecieranej  szarości. Meble shabby chic są wykonywane w taki sposób, aby wyglądały na stare, ale eleganckie i szykowne. Charakteryzują je obdarcia, niedomalowania, pęknięcia oraz przecierki kilku warstw farby. Zwykle zestawia sie nowe elementy dekoracyjne ze starymi, specjalnie postarzanymi, dzięki czemu wyglądają jakby czas odcisnął na nich swe piętno. Dopełnieniem aranżacyjnym są często motywy różane, ażury, hafty i koronki. Styl ten jest uznawany za bardzo kobiecy oraz romantyczny. Zwykle wnętrza wykonane w tym stylu wypełnione są dużą ilością bibelotów, ramek na zdjęcia i małych elementów dekoracyjnych-świeczniki, wazony, poduszki, szkatułki, gazetniki, obrazki, porcelana itd. Cechą charakterystyczną są nastrojowe lampy i lampiony, dzięki którym łuna światła magicznie  rozświetla wnętrze.  Trend ten jest idealny
dla ludzi ceniących sobie wnętrze radosne, nastrojowe, ciepłe i przytulne.

Wnętrze, w którym dominuje przede wszystkim „stary szyk” pod postacią oryginalnych i nietypowo prezentujących się „staroci”. Największym uznaniem zdają się cieszyć w przypadku tego stylu tak zwane meble bielone w towarzystwie umiejętnie stylizowanych dodatków. Jest to styl przyjemny dla oka i polecany przede wszystkim dla osób odważnych i niedbających o stereotypowe konwenanse wystroju wnętrza.

Meble

Jak przystało na tak oryginalnie prezentujący się styl nie może być w nim mowy o innego rodzaju meblowaniu niż te wyglądające jak meble z ubiegłej epoki. Dopuszczalne i bardzo często stosowane jest postarzanie mebli w celu zapewniania im właściwego wyglądu i odpowiedniej prezencji. Forma, wzór i kształt mebli wykorzystywanych w tym stylu powinien w pełni oddawać ducha dawnej epoki i minionego czasu. Postarzanie mebli to umiejętne ich przetarcie z wykorzystaniem obecnie dostępnych, odpornych i dekoracyjnych farb. Meble maluje się dwoma, różnymi, ale harmonizującymi kolorami i zewnętrzny przeciera się tak, aby prześwitywał kolor pod spodem. Starając się zachować odpowiednią kompozycje kolorów i barw w pomieszczeniu najlepiej zdecydować się na użycie maksymalnie dwóch lub trzech kolorów mebli. Postarzenie mebli możemy wykonać sami lub zlecić firmie. Najprostszym i zarazem najpewniejszym rozwiązaniem bywa jednak dokonanie zakupu za pośrednictwem sprawdzonej strony WWW.

Barwy

Kolorami zdecydowanie dominującymi w stylu shabby chic są pastelowe odcienie róży, beży, błękitów oraz żółci. Malowanie powinno zostać wykonane w ten sposób, aby wcześniej nałożona warstwa na dany element była dostrzegalna po nałożeniu kolejnej, końcowej warstwy. Przecierki, pęknięcia i innego rodzaju postarzenia ścian to podstawowe techniki i główne metody znajdujące zastosowanie w tym stylu.

Dodatki

Główną dewizą tego stylu jest odwzorowanie mijającej, romantycznej epoki. Staro wyglądające aczkolwiek użyteczne dzbanki, zegary, półki i wieszaki powinny przywodzić zarówno nam samym jak i osobom odwiedzającym nasze progi, klimatyczną i jedyną w swoim rodzaju nostalgię. W dobieraniu dodatków liczy się pomysłowość i postawienie na oryginalność rozwiązania. Coraz więcej przedmiotów, wyśmienicie wręcz nadających się do zastosowania i wykorzystania w tym stylu, oferuje między innymi prowadzony przez nas sklep internetowy.