STYL PROWANSALSKI

Styl prowansalski

Nawiązuje do malowniczej Prowansji, kojarzonej ze słońcem, winem oraz z pachnącymi polami kwitnącej lawendy, która stała się znakiem rozpoznawczym tegoż stylu. Trend ten nawiązuje przede wszystkim do domowego ciepła, sielskiej wsi i wspomnień z cudownej podróży. Motywem dekoracyjnym są malowidła kwiatów w szczególności lawendy, kiści winogron, pęków ziół oraz kamienne i drewniane rzeźbienia. Kolorystyka jest jasna, ciepła i przyjemna dla oka. Najpowszechniejszymi kolorami są biel, błękit, fiolet, odcienie żółci oraz szarości. Meble prowansalskie (meble bielone) wykonane są najczęściej z drewna pięknie rzeźbionego, malowanego i przecieranego na różne odcienie bieli. Wnętrze w takim stylu cechuje się wyjątkową łagodnością i harmonią. Artykuły dekoracyjne są stylizowane na styl retro. Desenie idealnie wtapiające się w tą stylistykę to delikatne pasy, krata oraz kwiaty. Wykończenie wnętrza stanowi duża ilość małych bibelotów, świeczników, ramek ze zdjęciami, miękko poszytych obić oraz poduch zdobiących pufy.

Jak wynika z powyższego opisu, styl ów jest przeznaczony, czy też może bardziej preferowany, przez wszystkie te osoby, które w sposób szczególny upodobały sobie przyjemne skojarzenia z naturą. Chcąc przenieść te skojarzenia w zacisze własnego mieszkania musimy zachować pewne, podstawowe zasady dobrego gustu i smaku. W przeciwnym wypadku możemy niestety zniweczyć nasze dzieło i zamiast kojącego zmysły i oddziaływującego na domowników w przyjemny sposób wnętrza, możemy otrzeć się o kiczowatość.

Kolorystyka

Motywem wiodącym, jaki oferuje nam prowansalski dom jest biel. Jest ona tłem dla ciepłej, oliwkowej zieleni, jasnego odcienia fioletu zwanego lawendowym, umiejętnie połączonym lub uzupełnionym błękitem lub słonecznym kolorem żółci. Podstawowym założeniem dekorowania ścian w tym stylu jest możliwość uzyskania dobrego nastroju osób znajdujących się w pomieszczeniu. Styl ma za zadanie wytworzenie nastroju, który w kojący sposób oddziałuje na naszą psychikę.

Meble

Chcąc zapewnić jak najgłębsze i najbardziej właściwe oddanie stylu prowansalskiego warto zatroszczyć się o drewniane meble mające znaleźć się w pomieszczeniu. Meble zastosowane w tym stylu bywają zazwyczaj koloru białego, beżowego lub jasnoszarego z pewnymi ornamentami dekoracyjnymi. Doskonałym uzupełnieniem wyposażenia są kunsztownie kute meble z żelaza w formie rękodzieła artystycznego. Zarówno drewno jak i żelazo może posiadać delikatne rzeźbienia zawierające pewne motywy florystyczne - kwiaty, pęki ziół i kłosy zbóż oraz kiście dojrzałych winogron. Prowansalski wystrój wnętrza to oryginalne meble, proste desenie i wyszukane, delikatne dodatki.

 

 

Dodatki

Umiejętne wyeksponowanie stylu poprzez właściwie dobrane i zaprezentowane dodatki prowansalskie wpływa na wyjątkowo pozytywny odbiór całej kompozycji pomieszczenia. Preferowane w tym stylu dodatki designerskie to kosze i koszyczki wiklinowe, w których znajdują się suszone kwiaty lub inne motywy martwej natury. To również doniczki ceramiczne i szklane wazony oraz fantazyjnie wyglądające słoje i butle umiejscowione gdzieś na drewnianych półkach. Bardzo efektownie wyglądają również kolorowe i ozdobnie wyglądające karafki. Jasny dywan na drewnianej podłodze i żeliwny żyrandol wiszący u sufitu w towarzystwie finezyjnie wykonanych świeczników w postaci naściennego kinkietu, stanowią pełne uzupełnienie kompozycji stylu.

Jednym słowem styl prowansalski to prowansalskie dodatki ukazujące styl typowo sielsko – anielski zapewniający przyjemne ciepło domowego ogniska, dzięki któremu poczujemy się w pełni bezpiecznie.