STYL KOLONIALNY

Styl kolonialny

 

Wystrój wnętrza swojego domu lub mieszkania, w którym poczujemy się w pełni swobodnie i naturalnie jest podstawowym założeniem i marzeniem każdego jego mieszkańca. Wybór i stworzenie właściwego stylu pozwoli nam na przyjemne zamieszkiwanie w naszym mieszkaniu. Jednym ze styli, na który warto się zdecydować może być styl kolonialny.

Jest to styl, który w umiejętny sposób jest lub będzie w stanie połączyć orientalną egzotykę i typowo klasyczny wystrój wnętrza. Każde wnętrze urządzone w tym stylu to wnętrze bardzo eleganckie, bardzo wygodne i w pełni naturalne. Początek powstania stylu datuje się na okres XIX wieku, jest to, zatem jeden z ugruntowanych już styli wystroju wnętrz mieszkalnych. Początkami jego stosowania były dawne posiadłości brytyjskich kolonistów na terenie Afryki oraz Azji, stąd też styl ten w doskonały sposób łączy angielskie tradycyjne elementy z afrykańskim wyposażeniem domostw.  Jest to rodzaj stylu, który w szczególny sposób przypadnie do gustu wszystkim osobom ceniącym sobie bliskość z naturą oraz uwielbiającym podróże. Wykorzystanie naturalnych materiałów pod postacią drewna egzotycznego odgrywa bardzo dużą rolę w wyposażeniu wnętrza. Będąc stylem wywodzącym się z odległych czasów kolonializmu doskonale odnajduje się we współczesnym świecie, okazuje się być ponadczasowym rozwiązaniem designerskim umiejętnie łączącym prostotę europejskich mebli z jakże oryginalnym orientalnym wzornictwem.

 

Kolorystyka wnętrz

Jak przystało na styl bliski naturze, podstawowymi jego kolorami są wszelkie kolory ziemi w postaci bieli, beży, delikatnych odcieni brązu oraz wanilii i piasku a dla kontrastu przełamanych soczystymi zieleniami, odcieniami bordo, mocnego brązu a nawet czerni. Podłoga wnętrza wykonana jest z drewna w postaci deski podłogowej ewentualnie mozaikowego parkietu lub płytek ceramicznych w ciemnej kolorystyce, przywodzącej na myśl barwę ziemi, terrakoty.  Ściany w tym stylu są pokrywane najczęściej jasnym, kremowym kolorem.

Meble

Meble stylu kolonialnego to przede wszystkim różne gatunki drewna egzotycznego utożsamiającego się z długowiecznością przedmiotów z niego wykonanych. Najpopularniejszymi gatunkami wydaje się być tu bambus, rattan i drewno hebanowe, ale oczywiście nie brakuje również w tym stylu mebli z akacji azjatyckiej, mahoniu i palisandru. Bardzo często meble te zawierają motyw dekoracyjny inspirowany orientalną sztuką dalekich Indii, czasami bywają postarzane. Bardzo popularnymi meblami w tym stylu są masywnie wyglądające biurka i solidne komody zawierającej duże ilości szuflad. Ciemne motywy kolorystyczne doskonale ukazują ich formę na tle kremowo – piaskowych ścian. Zarówno materiał jak i kolory przyczyniają się do przytulnego odbioru całości pomieszczenia. Jest to podstawa wyposażenia mieszkań urządzanych w stylu kolonialnym.

Dodatki

W formie różnego rodzaju dodatków stylu kolonialnego najlepiej zdają się sprawdzać własne pamiątki przywiezione z podróży. Egzotyczne posążki bożków i dekoracyjne naczynia to główny element dekoracyjny. Oczywiście nie oznacza to, że elementami tymi nie mogą być tkaniny i kwiatowe motywy. Za jedne z typowych dodatków wykorzystywanych w tym stylu są kosze i rolety bambusowe.