Narożniki
Chyba nikt nie ma wątpliwości jak wygląda i czym jest narożnik. Kanapa narożna, jak sama nazwa wskazuje, służy do zagospodarowania przestrzeni w jednym z rogów salonu. Mimo swego pierwotnego przeznaczenia, coraz częściej stawiany jest także w centralnej części pokoju dziennego. Taki zabieg pozwala na umowne wyznaczenie stref: wypoczynkowo-medialnej oraz jadalnianej.
Narożniki mają także przewagę nad zwykłą sofą czy kanapą w kwestii wielkości i liczby miejsc siedzących. Zmieści się na nich całkiem liczna rodzina, a przestrzeni w salonie nie ubędzie. Ergonomiczny kształt, możliwość wyboru z szerokiej gamy kolorystycznej i użycie odpowiedniego materiału obicia, sprawia, że narożniki bez trudu dobierzemy do własnych potrzeb i stylu, w którym utrzymane jest całe mieszkanie.
To właśnie możliwość wielu wariantów aranżacji oraz praktyczność narożników wpływa na ich ogromną i niesłabnącą od lat popularność. Zobaczmy więc jak wybrać najlepszy model, na jakie właściwości zwrócić szczególną uwagę i o co zapytać sprzedawcę przed podjęciem ostatecznej decyzji?
Narożnik - synonim funkcjonalności i komfortu
Narożniki są meblami typowo salonowymi i od lat kojarzą się z nutką luksusu i komfortu. Modne w latach dziewięćdziesiątych pikowane narożniki, tapicerowane skórą naturalną odeszły już dawno do lamusa. W ich miejsce weszły bardzo eleganckie i szalenie wygodne nowoczesne narożniki, których obicie jest przyjemne w dotyku, a w ciepłe dni nie przykleja się do ciała, tak jak niegdysiejsza skóra. Dużym zainteresowaniem cieszą się kanapy narożne pokryte welurem. Materiał ten jest bardzo mocny i wytrzymały. Jego powierzchnia pokryta jest lekko lśniącym i delikatnym meszkiem. Dodatkowo welur już od średniowiecza uznawany był za tkaninę bardzo luksusową i wytworną.
To wszystko sprawia, że odpoczynek na takim siedzisku to czysta przyjemność.Obok komfortu, podstawową cechą narożników jest funkcjonalność. Oryginalny kształt litery L pozwala na wypoczynek w pozycji siedzącej, jak i półleżącej. Nawet mały narożnik daje możliwość wygodnego rozłożenia się i błogiego relaksu po ciężkim dniu. Dodatkowo, niejako w naturalny sposób powstaje miejsce na stolik kawowy, który pozostaje dla każdego w zasięgu ręki. Ponadto narożniki posiadają spory schowek na przechowywanie pościeli i innych elementów domowego wyposażenia.
Narożniki rozkładane z funkcją spania
W większości polskich domów salony są pomieszczeniami „do zadań specjalnych”. Za dnia są jednocześnie pokojem dziennym, jadalnią i kuchnią – nocą zaś stają się sypialnią rodziców. Decyzja o oddaniu oddzielnego pokoju pociesze nie musi wiązać się z rezygnacją z wygody i komfortowego snu. Stuprocentową gwarancją przyjemnego wypoczynku są narożniki z funkcją spania. Rozkładane kanapy narożne wyposażone są w wygodne i poręczne systemy ułatwiające rozścielenie i szybką przemianę siedziska w prawdziwie królewskie łoże.
Narożnik z funkcją spania może się przydać jeśli w domu pojawią się goście, których należy przenocować. Jest to także świetny sposób na wygospodarowanie dodatkowego miejsca do przechowywania. Schowek znajdujący się zwykle pod miejscami siedzącymi z powodzeniem pomieści pościel, ręczniki, a nawet kurtki zimowe. Jest to wielki atut, szczególnie w kontekście małych mieszkań.
Nowoczesne narożniki w różnych kolorach
Wybór odpowiedniego koloru kanapy narożnej uzależniony jest od kilku czynników, takich jak wielkość i nasłonecznienie pomieszczenia oraz stylistyka i barwy dominujące w całym wnętrzu. Mimo panującej mody na niektóre odcienie, warto kierować się podstawowymi zasadami stosowanymi przez projektantów:
- jasne kolory – narożniki białe, jasnobeżowe czy wpadające w lekką szarość doskonale sprawdzą się w niewielkich wnętrzach. Dzięki jasnym meblom pomieszczenie wyda się większe i bardziej przestronne.
- żywe odcienie – czerwień, róż czy żółty są bardzo intensywnymi kolorami, które wyraźnie przyciągają uwagę. Narożnik o tak mocnej barwie będzie dominował we wnętrzu. Aby uzyskać pomieszczenie spójne pod względem aranżacji, warto się postarać o kilka drobnych dodatków korespondujących z żywym odcieniem obicia.
- ciemne barwy – butelkowa zieleń, głęboki granat czy też burgund, to wnętrzarskie hity ubiegłych sezonów. Nie są to kolory krzykliwe, ale zdecydowanie skupią na sobie wzrok. Narożna kanapa w jednym z tych odcieni będzie świetnie wyglądała w zestawieniu z poduszkami w równie modnym odcieniu żółtego złota.
Jak wybrać idealny narożnik?
Kupno narożnika to zwykle inwestycja na kilka lat.. Stylowy design i ciekawa kolorystyka to bardzo ważne aspekty, narożnik musi pasować do innych mebli do salonu. Nie można jednak zapomnieć o praktyczności. Mebel przeznaczony do wypoczynku powinien być przede wszystkim wygodny. Pojęcie wygody jest rzeczą względną i dla każdego może oznaczać zupełnie coś innego. Dlatego warto wypróbować czy odpowiada nam miękkość siedziska, kąt nachylenia oparcia czy wysokość podłokietników.
Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę jest wielkość. Rozmiar kanapy narożnej dostosowuje się do wielkości salonu i liczby domowników. Zasada jest prosta: im większe pomieszczenie i liczniejsza rodzina, tym znaczniejsze rozmiary mebli wypoczynkowych. Na etapie wyboru idealnego narożnika do salonu istotne mogą być także informacje dotyczące dodatkowych udogodnień, takich jak: możliwość regulowania oparcia, opcja dokupienia modułów do uzupełniania mebla, wysoka jakość materiałów i wykonania oraz kwestia dostawy do domu. Cena, choć także ważna, schodzi na dalszy plan – zwłaszcza w zestawieniu z walorami praktycznymi i komfortem jakie daje elegancka i stylowa kanapa narożna.