Styl rustykalny
Rustykalizm według słownika języka polskiego to zamiłowanie do życia wiejskiego.
Styl ten jest kojarzony z ciepłem i przytulnością wiejskiej chaty, bazujący na szlachetnej prostocie i naturalności. Ściśle związany z rękodziełem. Główną rolę we wnętrzu odgrywa tutaj drewno, dominują biele, przydymione pastele, błękity, kolory ziemi. Meble wykonane w tym stylu są masywne i ciężkie, ale zwykle delikatnie rzeźbione lub mają zachowane naturalne słoje drewna. Nierzadko wykorzystywane są też meble z metalu. Charakterystyczne jest to, że wyglądają jak szlachetnie naznaczone zębem czasu. Wystrój wnętrza dopełniają artykuły dekoracyjne wykonane z ceramiki, gliny, lnu i wikliny. Motywem dekoracyjnym są wzory ludowe, roślinne oraz przeróżne elementy wyposażenia historycznej, wiejskiej chaty, bardzo proste w swym wykonaniu, ale jak zwykło się mówić "posiadające duszę". Desenie wykorzystywane w tym trendzie to pasy i krata, które idealnie podkreślają prostotę i bezpretensjonalność tegoż stylu. Dlatego w takich wnętrzach czuje się silne powiązanie z przeszłością.
Przeszłością, o której pamięć my sami dbamy poprzez umiejętne dobranie kolorów, wyposażenia oraz cały szereg różnego rodzaju dodatków znajdujących się w pomieszczeniu. Wnętrze pomieszczeń odwzorowanych w stylu rustykalnym powinno oddawać ciepły i swojski klimat wiejskiego domku. To uroczy i przytulnie wyglądający dworek lub chata zamożnego chłopa. W związku z tym, że styl ten wywodzi się z ludowych podstaw dominują w nim wzory prostych pasów i krat oraz motywy roślinne i zwierzęce nadające temu stylowi wyjątkowo sielankowy klimat i nastrój. Doskonałym motywem zdobniczym w tym stylu jest duży piec kaflowy znajdujący się w rogu obszernego pomieszczenia. Oczywiście w czasach teraźniejszych doskonałym zamiennikiem wydaje się być kominek. Duże ilości drewna znajdującego się w pomieszczeniach mieszkalnych to znak rozpoznawczy stylu rustykalnego. Niemalże obowiązkowe wydają się być w nim drewniane podłogi i belki stropowe lub inne elementy drewnianej konstrukcji domu, wydobyte i ukazane w świetle dziennym, jako oryginalna dekoracja. Czysta i żywa forma pierwotnego drewna to niewątpliwy atut i urok stylu.
Meble
Bywają zazwyczaj masywne i koniecznie wykonane z drewna w formie prostej lub rzeźbionej. Wskazane jest żeby zachowywały naturalny rysunek słoi i barwę drewna. Impregnując elementy drewniane wskazane jest użycie delikatnego lakieru ekologicznego, ewentualnie lekko przejrzystej, wodnej bejcy. Drewniane ławy i duże skrzynie stojące w kącie izby mogą być obecnie wykorzystane w formie stolika na kawę, wyróżniają w sposób szczególny umeblowanie naszego pokoju. Meble rustykalne znajdujące się w naszym pokoju to przede wszystkim praktyczne sprzęty wiejskie.
Kolory
Barwa i kolor rustykalnego wnętrza to głównie kolorystyka utrzymana w różnych odcieniach brązu i kolorów ziemi. Bielone ściany o nieco chropowatym wyglądzie i porowatej powierzchni zdają się w pełni oddawać charakter tego stylu. Pamiętać należy, aby zastosować nie śnieżnobiałą biel, ale wpadającą w ciepłe, beżowe tony. W wnętrzach rustykalnych nie może zabraknąć kolorów surowego kamienia i drewna oraz czerwonej cegły.
Dodatki
Styl rustykalny to przede wszystkim ciekawe i oryginalne wiejskie i typowo rękodzielnicze dodatki. Ceramiczne i gliniane dzbanki stojące na drewnianych półkach w otoczeniu starych naczyń, obok których niby niedbale postawiony został wiklinowy koszyk rozświetlony blaskiem światła z naftowej lampy, to elementy charakterystyczne dla tego stylu. Oczywiście w każdym pomieszczeniu rustykalnym nie może a na pewno nie powinno zabraknąć dużych wiejskich poduch, kolorowej narzuty na łóżko, ręcznie tkanego bieżnika na podłodze oraz haftowanego kilimu na ścianie. Innymi doskonale współgrającymi i wyśmienicie się komponującymi z wnętrzem rustykalnym dodatkami to oczywiście formy z piaskowca, kutego żelaza, przedmioty z miedzi i ceramiki.
Oczywiście nie stoi również nic na przeszkodzie żeby preferowany przez nas styl rustykalny posiadał oblicze bardziej nowoczesne. Bliższe i bardziej praktyczne powiązanie naszego pomieszczenia z wiejską naturą polega w tym przypadku na pewnym zaakcentowaniu tego w formie oryginalnych dodatków. Dodatków, które mogą zostać przedstawione, jako tapeta z drewnianym wzorem, wiejskie rękodzieło czy też ozdoby roślinne.